Toaletní a noční stolky

Toaletní a noční stolky
Noční stolky jako součást manželské postele poslouží jako odkládací plocha.

Toaletní stolky jsou tak trochu opomíjeným nábytkem, který se z našich ložnic začal pomalu vytrácet během druhé poloviny minulého století. Ačkoli ani v současnosti nepatří k běžnému vybavení české ložnice jako například šatní skříně nebo manželské postele, zvolna v ní opět nacházejí své místo. Toaletní stolky nejsou jen praktické, slouží také jako pěkný doplněk do každé moderní ložnice. Se stylovým zrcadlem dokáže vytvořit romantické zátiší, které do ložnice bezpodmínečně patří.

Málo místa v ložnici? Toaletní stolky mohou stát i v koupelně
Toaletní stolky neboli toaletky, zejména ženám slouží už pár století. Ložnice nebo soukromé pokoje nebyly vždy jediným místem, kde toaletní stolky stály. Mohli bychom je vidět i v jiných částech domu, jako jsou například obývací pokoje a později také v koupelnách, kde ostatně stávají i dnes. Ložnice někdy bývají příliš malé na to, aby pojaly větší množství nábytku. Pro toaletní stolky nejsou proto koupelny až tak neobvyklým místem.
Výběr toaletního stolku je vždy závislý na designu nábytku, který stojí v ložnici nebo případně v koupelně. Jedná-li se o nábytek do koupelny, vyplatí se toaletní stolky z kovu nebo z masívu (např. třešňové dřevo, borovice, ořech), který je odolný vůči vlhkosti (nebo je proti vlhkosti ošetřen), eventuálně v kombinaci dřeva a kovu. Toaletní stolky by měly obsahovat alespoň dva zásuvné šuplíky na ukládání líčidel, drobností či šperků a také zrcadlo, bez kterého se žádný stolek neobejde. Samozřejmostí je i taburet nebo židlička stejného stylu i barvy.

Noční stolky jako praktický doplněk každé ložnice
Toaletní stolky ovšem nejsou jediným zapomenutým kusem nábytku, který v ložnicích často chybí. Není-li v nich dostatek prostoru, místo by se mělo najít alespoň pro noční stolky. Ačkoli se nejedná o dekorativní prvek jako u toaletních stolků a jejich vlastnost je spíše praktická, rozhodně se do nich vyplatí investovat. Noční stolky lze zakoupit zvlášť, ideální je však zvolit takový nábytek do ložnice, který obsahuje všechny prvky, včetně toaletního i nočního stolku.
Noční stolky by měly mít odpovídající rozměry. V případě, že se využívají pro běžné činnosti, by měly být nižší nebo stejně vysoké, jak vysoké jsou postele. Pokud se však využívají také jako snídaňové stolky, měly by výšku manželské postele přesahovat alespoň o 10 až 15 centimetrů. Některé z nich mohou mít i pohyblivou horní desku pro pohodlnější obsluhu. Noční stolky v určitých situacích mohou sloužit také jako toaletní stolky, kam lze uložit všechny drobné věci. Pro přehlednost by však měly obsahovat více úložného prostoru.

 

Volejte zdarma

Naše telefonní linka je Vám k dispozici 7 - 15 hod
+420 775 964 569

nebo pište na
objednavky@jeko.cz